Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
MaYRıT. Blogger tarafından desteklenmektedir.

Ankara Kalesinden Görüntüler ..

ANKARA KALESİ
Tarihçeden bahsedelim..
 Ankara Kalesi Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunuyor. Kalenin ne zaman yapıldığını tam olarak bilemiyoruz. Romalılar,Bizanslılar hakimiyetinde kalan kale, 1073 yılında Selçukluların eline geçmiş daha sonra Haçlılar tarafından alınmış ve yine sonrasında Selçuklular hakimiyetine geçmiştir. Selçuklular döneminde onarılan ve eklemeler yapılan kale Osmanlı döneminde 1832'de Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın oğlu İbrahim Paşa tarafından onarımdan geçirilmiştir.
 Ankara'nın adeta bir simgesi haline gelmiş Ankara Kalesi yıl boyu yerli yabancı turistleri bünyesinde ağırlamaktadır.
 Ankara Kalesi'ne çıktığınızda Ankara manzarasına şahit olacaksınız.Şehre ait ne varsa kuşbakışı seyredebileceğiniz bir yer ayrıca Ankara Kalesi.


 Ankara Kalesine giriş ücreti bulunmamakla birlikte maalesef sokak çocuklarının eğitimi olmadan insanları yönlendirmeye çalıştırdığı görülmektedir.

 Kalenin tarihi duvarları arasında gezinen birçok insan bu tarihi yolculuktan oldukça memnun gözükmektedir.
 Anıtkabir'den Gençlik Parkına Ankara da neresi varsa bunları görmenize olanak sağlayan bir Ankara Kalesi..


 İç yapısı oldukça geniş tam bir kale mimarisini yansıtan bu yapı çocuklar için bazı geçiş yerleri ve özellikle yüksekten korkanlar için problem olan yerler içeriyor ne yazık ki..

 Ankara'nın çok çok eski zamandan kalan evleri günümüzde de varlığını sürdürmektedir.. Kaleyi gezdikten sonra dinlenebileceğiniz Ankara' da bulunması zor bol yeşil alanlı park ziyaretçilerini bekliyor.. En sıcak yaz günlerinde dahi serin olan bu parka gitmenizi tavsiye ediyorum.. Benden size tavsiye eğer Ankara'ya yolunuz düşerse Kale mutlaka görmek isteyeceğiniz bir yer olacaktır..


Paylaş:Facebook Twitter Google+

0 yorum:

Yorum Gönder

Online Ziyaretçi

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı