Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
MaYRıT. Blogger tarafından desteklenmektedir.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi - Ankara

Yakın tarihin karanlık sayfalarından izler. Yüzlerce okumuş insanın yattığı mapushane! Nazım Hikmetler, Deniz Gezmişler, Ecevitler, Necip Fazıllar, Mustafa İslamoğlu ve niceleri.

68 kuşağının önde gelen isimlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, 6 Mayıs 1972 tarihinde cezaevi avlusundaki kavak ağacının altında idam edildi. 1980 ihtilalinin ilk infazı da 8 Ekim gecesinde, sol görüşlü Necdet Adalı ile sağ görüşlü Mustafa Pehlivanoğlu'nun idam edilmesiyle bu cezaevinde gerçekleşti. 13 Aralık 1980'de ise Erdal Eren'e verilen idam cezası burada infaz edildi.
Cezaevinde, Cüneyt Arcayürek, Mahmut Alınak, Fakir Baykurt, Hatip Dicle, Orhan Doğan, Bülent Ecevit, Yılmaz Güney, Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Yavuz Öbekci, Selim Sadak,Sırrı Sakık, Kemal Tahir, Metin Toker, Muhsin Yazıcıoğlu ve Leyla Zana gibi çok sayıda ünlü tutuklu ve mahkum kaldı.
29 Eylül 1999'da başlatılan Hayata Dönüş Operasyonu sırasında cezaevinde 10 kişi öldü, 100'e yakın kişi de yaralandı.
1989 yılında Nur Sürer'in başrolünü oynadığı Uçurtmayı Vurmasınlar filmi bu cezaevinde çekilirken, Yılmaz Güney'in Duvar filminin de ilham kaynağı oldu.
1 Temmuz 2006'da kapatıldı.
Burada bırakılan binlerce hatıranın ardından restorasyon çalışmaları yapılarak müze haline getirilen burada gösteri salonu ve avlularda hapishane müzikleriyle gezme fırsatınız oluyor. Sorgu odalarından çıkan işkence sesleri ile döneminin şartlarını anlamakta yardımcı oluyor. Müzede restorasyon sırasında bazı yerler orijinallikten uzak yeni bir yapıda gözükse de keşke hiç dokunulmadan bırakılsaymış diyebilirsiniz.

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının asıldığı dar ağacı da bu yenilemeden nasibini alanlardan ne yazık ki. Bir tarihi olduğu gibi bırakıp güçlendirmek yerine eski halinden daha modern hale getirmek yapılan yanlışlardan. 

Biraz da buraya ulaşım ve giriş ücretinden bahsedeyim. Dikimevinde inip Cebeci tarafına gittiğinizde sağ tarafta kalan bu yere cüzzi bir parayla girmeniz mümkün. Yanlış hatırlamıyorsam tam 5 öğrenci 3 lira. 

Küçük yaşta çocuklarınızı götürmeyin en azından 13 yaşından büyükse burayı görmeleri hem faydalı hem de sağlıklı olacaktır.

Başka yazılarımda görüşmek dileğiyle.Paylaş:Facebook Twitter Google+

0 yorum:

Yorum Gönder

Online Ziyaretçi

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı