Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
MaYRıT. Blogger tarafından desteklenmektedir.

Kırşehir'de Görülecek Yerler

Gölhisar:  Kırşehir'de Petlas'ın karşı tarafına düşen yolda yer alan bir köyün sınırları içerisinde kalan park. Burada yapay gölün içerisinde kayıklarla gezme imkanınız, göl kenarında mangal yapıp arkadaşlarınızla hoşça vakit geçirebileceğiniz güzellikte bir yer. Yılların eskitemediği koca koca çınarların gölgesinde sessizliği ve huzuru bulacağınızı söyleyebilirim. Alternatifinin de olmaması Kırşehir'de burayı cazip kılıyor. Köyün aşağısına doğru giden yolda ağaçların arasından patika yolu takip edip şehirden uzaklaşabilirsiniz

 
Japon Bahçesi(Kaman): Kalehöyük, Kırşehir ili Kaman ilçesinin 3 km. doğusunda Kaman Kırşehir karayolunun hemen kenarında yer almaktadır. Höyük 280 m çapında 16 m yüksekliğinde tipik bir Anadolu höyüğüdür. Kaman Kalehöyük kazılarını, Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi Başkanı ve Kaman Kalehöyük Kazı Heyeti Şeref Başkanı Prens Takahito Mikasa 31 Mayıs 1986 günü başlatmıştır. Dr. Sachiro Omura başkanlığındaki kazı halen devam etmektedir. Burada yapılan kazılar Kırşehir’in en erken yerleşim tarihine ışık tutmaktadır.
Kazı alanının hemen yanında Japon Anadolu Arkeoloji Enst
itüsü ve 2010 yılında açılışı gerçekleşen Arkeoloji Müzesi yer almaktadır. Ayrıca, Japonya sınırları dışındaki en büyük botanik bahçe olan ve Kalehöyük’te kazı çalışmalarını yürüten Japonlar tarafından yapılan Japon Bahçesi (Mikasanomiya Anı Bahçesi), kazı evinin hemen yanında yer almakta ve her yıl giderek daha çok ziyaretçi çekmektedir.

Kentpark: Kuşkusuz Kırşehir'in en çok gezilen, görülen ve şehre can katan parkı burası. Büyük bir alanda içerisinde düğün salonu, Kocatepe, oyun alanları, basketbol sahası, paten sürme alanı vb. yerleri ile yeşilliği, çevre bakımı gerçekten büyük şehir kalitesinde. Kırşehir'e gelince burası görülmesi gereken yerlerden.  

Bu şehirde gezmek için çok sebep yok demeyin. Geldiğinizde göreceğiniz camiiler, medreseler dışında bu parkları da görüp misafirperver halkının elinden bir çayını içip gidebilirsiniz. Başka yazılarımda görüşmek dileğiyle.

Paylaş:Facebook Twitter Google+

0 yorum:

Yorum Gönder

Online Ziyaretçi

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı